7b7016_017f7ebd972a42719b7c89b287b07b42_

Holy Hoops

2021 Schedule:

POSTPONED

Please check back for the most up-to-date information.

HOLY HOOPS

Get Involved

The St. Matthew's Holy Hoops basketball tournament began in 2011. It was the brainchild of Fr. Rod who had grown up witnessing a similar event as a youth. A committee of dedicated parents put on a very successful inaugural tournament and the event has grown to be a staple at St. Matthew's over the past decade.

 

Each year, 5th-8th grade students compete in a week long basketball tournament held after school in mid-March. The teams, broken into a boys division and a girls division, typically contain students from each grade and are coached by high school students who are St. Matthew's alumni. The tournament strives to promote competition, faith, sportsmanship, camaraderie, and fellowship.

holy-hoops-2.jpg
holy-hoops-3.jpg

KICK-OFF & SPAGHETTI DINNER

Sunday, March 15:

 

  • Coaches arrive by 3:45

  • Players arrive by 4:00 to get their shirts and meet their coaches

  • Parade of teams starts at 4:30

  • Spaghetti dinner to follow

Monday, March 16:

 

4:30 Boys Pool Play: St. Sebastian vs. St. Gabriel

5:00 Girls Pool Play: St. Agnes vs. St. Philomena

5:30 Boys Pool Play: St. Barnabas vs. St. Bernard

6:00 Girls Pool Play: St. Faustina vs. St. Elizabeth Ann Seton

6:30 Boys Pool Play: St. Sebastian vs. St. Barnabas

7:00 Girls Pool Play: St. Agnes vs. St. Faustina

Tuesday, March 17:

4:30 Girls Pool Play: St. Philomena vs. St. Elizabeth Ann Seton

5:00 Boys Pool Play: St. Gabriel vs. St. Bernard

5:30 Girls Pool Play: St. Agnes vs. St. Elizabeth Ann Seton

6:00 Boys Pool Play: St. Sebastian vs. St. Bernard

6:30 Girls Pool Play: St. Philomena vs. St. Faustina

7:00 Boys Pool Play: St. Gabriel vs. St. Barnabas

Wednesday, March 18:

5:00 Girls Seeded Tournament 1 vs. 4 

5:30 Boys Seeded Tournament 1 vs. 4

6:00 Girls Seeded Tournament 2 vs. 3

6:30 Boys Seeded Tournament 2 vs. 3

Thursday, March 19:

 

4:30 Girls Third Place Game

5:00 Boys Third Place Game

5:30 Girls Championship Game

6:00 Shepherd Shootout 

6:30 Boys Championship Game